Ultrasonografia (USG) to powszechnie wykonywane badanie diagnostyczne, wykorzystujące fale ultradźwiękowe, które po odbiciu i pochłonięciu przez tkanki, dają obraz w postaci zarysu narządów wewnętrznych.
Badanie USG jest bezinwazyjne i przebiega zupełnie bezboleśnie, wykonywane przy użyciu odpowiedniej głowicy i żelu USG, który pozwala na przenikanie fal USG w głąb ciała. Podczas badania uzyskuje się obraz w czasie rzeczywistym, dokonuje się precyzyjnych pomiarów narządów i sprawdza nieprawidłowości. Ultrasonografia daje możliwość oceny narządów jamy brzusznej, tarczycy i naczyń krwionośnych.
W sposób bezbolesny można zbadać: wątrobę, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę i nerki. USG wykorzystywane jest również w diagnostyce nieprawidłowości gruczołu krokowego u mężczyzn i gruczołów sutkowych wraz z narządem rodnym kobiety.
Badanie dopplerowskie służy ocenie prawidłowości lub zaburzeń przepływu krwi w naczyniach i w sercu. Bazuje na kontroli zwężeń w obrębie tętnic i żył, które podnoszą ryzyko udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej. USG dopplerowskie pozwala na pomiar prędkości i kierunku przepływu krwi w naczyniach poprzez obserwację odbicia fal ultradźwiękowych od krwinek.
Choć badanie dopplerowskie podobne jest do zwykłego USG, dodatkowo towarzyszy mu efekt dźwiękowy – szum krwi przepływającej przez naczynia. Dla lekarza zakłócenia w tym szumie są dodatkową i ważną informacją. Wynik otrzymuje się od razu. Lekarz opisuje w nim wszelkie zmiany, ich umiejscowienie i wygląd. Opisywaną diagnostykę stosuje się m.in. w celu oceny zmian miażdżycowych w tętnicach szyjnych, wad zastawkowych serca i żylaków kończyn.
- USG jamy brzusznej (wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona, nerki, pęcherz moczowy, aorta)
- USG piersi
- USG sutków u mężczyzn
- USG tarczycy
- USG układu moczowego i moczowo-płciowego (prostata, jądra)
- USG Doppler (tętnice szyjne, tętnice kończyn dolnych, żyły kończyn dolnych)
- USG węzłów chłonnych
- USG ślinianek
- USG stawów (staw barkowy, staw kolanowy, staw łokciowy, staw skokowy, staw nadgarstkowy)
- USG ścięgna Achillesa
- USG tkanek miękkich
